• +90 (216) 442 99 23

İzinsiz e-posta ve SMS

Bakan Bilgin, 1 Mayıs'tan İtibaren Vatandaşları Rahatsız Eden Mesaj, Arama ve e-Postaların Sona Ereceğini Bildirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, 1 Mayıs'tan itibaren sabit ve cep telefonu ile internet hizmeti veren şirketlerin, vatandaşları rahatsız eden pazarlama ve tanıtım amaçlı mesaj, arama ve maillerinin sona ereceğini bildirdi.

Bakan Bilgin, yaptığı açıklamada, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından "Pazarlama Amaçlı Haberleşmelere İlişkin Usul ve Esaslar"a ilişkin taslak metnin hazırlandığını belirtti.

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesine İlişkin Kanunun 50. Maddesinin değiştirildiğini hatırlatan Bilgin, "Kanunda yapılan değişiklikle 'İşletmeciler tarafından, sundukları hizmetlere ilişkin, abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, Elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle pazarlama veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla haberleşme yapılamaz' hükmü getirildi" diye konuştu.

Kurulun, kanunda yapılan değişikliğin gereği, "Pazarlama Amaçlı Haberleşmelere İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı"nı hazırlayarak kamuoyunun görüşüne sunduğunu anlatan Bilgin, kamuoyu görüşlerinin alınmasının ardından düzenlemenin yürürlüğe gireceğini söyledi.

Haberin Devamı için tıklayınız...